0
Laminate Occasional Table, Rectangular, 48w x 20d x 16h, Mahogany
$741.00
Sleek, contemporary styling that’s durable. 2″ thick honeycomb tops have a hollow core, making them extremely lightweight. Tops are abrasion- and stain-resistant thermal-fused laminate. Easy to assemble. Coffee Table. Top Color: Mahogany; Color Family: Mahogany; Base Color: Mahogany; Top Shape: Rectangular.
100 in stock
| Base Color: | Mahogany |
|---|---|
| Base/Leg Material: | Wood |
| Base Type: | (4) Legs |
| Color Family: | Mahogany |
| Compliance Standards: | Level 2 Certified; Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards; SCS Indoor Advantage Certified |
| Global Product Type: | Reception & Lounge Tables |
| Height (Max): | 16" |
| Overall Depth: | 20" |
| Overall Width: | 48" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 3% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 70% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | Coffee Table |
| Top Color: | Mahogany |
| Top Material: | High-Pressure Laminate |
| Top Shape: | Rectangular |
| Total Recycled Content Percent: | 73% |
Additional information
| Weight | 48.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.00 × 6.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.