0
Fun-Tak Mounting Putty, Repositionable and Reusable, 6 Strips, 2 oz
$4.83
Reusable, repositionable adhesive that is a convenient alternative for tape, tacks, staples and magnets in the home, school and office. No more holes in walls or chipped, peeled paint. Ideal for hanging any lightweight item to a smooth or hard surface. Adhesive Putty Type: Repositionable/Reusable; For Use With: Adheres Paper to Clean Dry Surfaces; Volume Capacity: 2 oz; Nontoxic: Yes.
100 in stock
| Adhesive Putty Type: | Repositionable/Reusable |
|---|---|
| Compliance Standards: | 16 CFR 1500.3(b)(5); 1500.3(b)(7); 1500.3(b)(8); 1500.3(b)(9) |
| Footnote 1: | Blue, six strips of putty |
| For Use With: | Adheres Paper to Clean Dry Surfaces |
| Global Product Type: | Bar-Type Adhesive Putty |
| Nontoxic: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 2 oz |
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.74 × 0.20 in |


Reviews
There are no reviews yet.