0
Folding Table Dolly For Round Tables, 1,100 lb Capacity, 27.75″ x 47.5″ x 31.25″, Brown
$575.00
This dolly easily stores and transports round folding tables, whether they are plastic or laminated wood. Stack up to 10 vertically upright roundtables (48″ to 60″ diameter) on this sturdy, tubular steel dolly. The scratch-resistant powder-coated paint finish resists chipping even after years of rigorous use. Color(s): Brown; Dolly Size: 27.75″ x 47.5″ x 31.25″; Maximum Weight Capacity: 1,100 lbs; For Use With: NPS® Round Folding Tables 48″, 60″.
100 in stock
| Caster/Glide/Wheel Type: | Two Fixed Hard Rubber Wheels; Two Swivel Hard Rubber Wheels |
|---|---|
| Caster/Wheel Size: | 4" x 1.25" |
| Color(s): | Brown |
| Compliance Standards: | LEED Applicable; MAS Certified Green |
| Dolly Size: | 27.75" x 47.5" x 31.25" |
| For Use With: | NPS® Round Folding Tables 48", 60" |
| Global Product Type: | Platform Dollies |
| Material(s): | Steel |
| Maximum Weight Capacity: | 1,100 lbs |
| Number of Wheels: | 4 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 40% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 40% |
Additional information
| Weight | 63.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 50.00 × 9.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.