0
Kraft Fastener Folders, 2/5-Cut Tab: Right of Center, 2 Fasteners, Letter Size, Kraft, 50/Box
$99.74
Super-thin 2″ capacity fasteners hold punched papers securely; folders take less room in files. Smooth back prevents fasteners from catching loose papers or other folders. Reinforced top. Folder Size: Letter; Total Number of Fasteners: 2; Cover Tab Style: Top Tab; Cover Tab Cut: 2/5-Cut.
100 in stock
| Color Family: | Brown |
|---|---|
| Cover Color: | Kraft |
| Cover Fastener Capacity: | 2" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 11-pt Kraft |
| Cover Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position: | Right of Center |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Undivided Fastener Folders |
| Green Information: | Paper contains 10% post-consumer recycled content, 10% total recycled content. |
| Total Number of Fasteners: | 2 |
Additional information
| Weight | 4.55 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.40 × 3.10 in |

Reviews
There are no reviews yet.