0
Lightweight Clipper Stapler, 20-Sheet Capacity, 2.63″ Throat, Chrome
$47.72
Outfit your desk or workspace with this lightweight stapling plier to handle all routine stapling jobs. Sturdy all-steel construction ensures durability in busy workspaces, and the chrome finish adds a high-quality look while resisting corrosion and staining. This Ace lightweight stapling plier is compatible with Ace Clipper Staples 70001, while the 2.63-inch throat depth accommodates a variety of document and margin sizes. High Capacity Stapling: No; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples); Type of Staple Used: Undulated Chisel Point; Sheet Capacity: 20.
100 in stock
| Color Family: | Silver |
|---|---|
| Color(s): | Chrome |
| Global Product Type: | Pliers Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Material(s): | Steel |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Replacement Staples: | AceĀ® Clipper Undulated Chisel Point 70001 |
| Sheet Capacity: | 20 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Rear |
| Throat Depth: | 2.64" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | Undulated Chisel Point |
Additional information
| Weight | 0.79 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 3.60 in |


Reviews
There are no reviews yet.