0
Premier Series III Step-On Waste Container, 12.4 gal, Plastic, Black/Stainless Steel
$48.86
Designed with clean, modern lines and a flared base to elevate the aesthetic of the container while increasing stability. Wide, stainless steel foot pedal provides easy access and is designed to last. Quiet, controlled lid closure is designed to reduce unwanted noise and ease down gently. Lid lock keeps the container lid locked open for longer tasks, or closed to keep out pets and children. Waste Receptacle Type: Indoor All-Purpose Waste Bin; Material(s): Plastic; Application: Indoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 12.4 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black/Stainless Steel |
| Depth: | 12.25" |
| Global Product Type: | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height: | 24.63" |
| Interior Volume Capacity: | 12.4 gal |
| Lid Type: | Foot-Lever Clamshell |
| Material(s): | Plastic |
| Opening Type: | Top Door |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor All-Purpose Waste Bin |
| Width: | 16" |
Additional information
| Weight | 5.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.50 × 16.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.