0
Recycling Cube Truck, 120 gal, 500 lb Capacity, Polyethylene, Blue
$1,187.46
Professional-grade polyethylene system helps you collect waste, move materials or truck laundry. Metal frame provides solid support. Unique bin design conceals loads without affecting capacity. Diamond wheel-placement design delivers greater maneuverability. USDA meat and poultry equipment group listed. Assists in complying with HACCP guidelines. Waste Receptacle Type: Indoor Recycle Truck; Material(s): Polyethylene; Application: Recyclable Waste Collection; Interior Volume Capacity: 120 gal.
100 in stock
| Application: | Recyclable Waste Collection |
|---|---|
| Color Family: | Blue |
| Color(s): | Blue |
| Depth: | 43.75" |
| Global Product Type: | Recycling Hoppers & Trucks Waste Receptacles |
| Green Information: | Contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Height: | 37" |
| Interior Volume Capacity: | 120 gal |
| Material(s): | Polyethylene |
| Maximum Weight Capacity: | 500 lb |
| Opening Size: | 31" x 43.75" |
| Opening Type: | Open Top |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Waste Receptacle Type: | Indoor Recycle Truck |
| Width: | 31" |
Additional information
| Weight | 51.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37.00 × 31.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.