Onyx Vertical Hanging Storage, 4 Sections, Letter Size Files, 10.25″ x 12″ x 17.1″, Black
$107.01
The Onyx™ horizontal hanging storage unit is a wire mesh organizer that easily attaches to a desktop and hangs below it, providing underdesk storage that saves space and time. Features one desktop tray and three underdesk trays for sorting letter-size documents, folders and files. It also has an underdesk pencil tray for storing pens, pencils and other supplies. The hanging storage design keeps your desktop clutter free and pairs well with standing-height or adjustable-height desks or tables. This sleek mesh organizer attaches to surfaces up to 1.75 thick and includes a rubber-headed tightening screw so that it can be securely mounted without damaging the surface. Created with a steel base and powder coat finish for added durability. Number of Compartments: 4; For File Size: Letter; Load Orientation: Front; Color(s): Black.
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Black |
| Depth: | 12" |
| For File Size: | Letter |
| Global Product Type: | Combination Desktop Document Racks & Sorters |
| Height: | 17.1" |
| Load Orientation: | Front |
| Material(s): | Steel |
| Number of Compartments: | 4 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 10.25" |
Additional information
| Weight | 6.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.25 × 11.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.