0
Pneumatic Lab Stool, Backless, Supports Up to 250 lb, 17″ to 22″ Seat Height, Black Seat, Chrome Base
$556.00
Safco Lab Stool features an easy-to-clean generously padded vinyl seat on a 5-star chrome base. Height adjusts to meet workplace requirements in hospitals, schools, warehouses, research facilities and other lab environments. Pneumatic lever provides easy height adjustment from 17″ to 22″ for a comfortable, personalized fit. Heavy-duty 5-star polihsed aluminum base with swivel wheels allows 360-degree motion on both carpet and hard floors for optimal productivity. Recommended Application Area(s): Assembly/Repair & Technical Task; Classroom & Training; Healthcare; Seat Color: Black; Back Color: Black; Color Family: Black.
100 in stock
| Arms Included: | No |
|---|---|
| Asynchronous Control: | No |
| Back Color: | Black |
| Back Height Adjustment: | No |
| Base/Frame Color: | Chrome |
| Base/Frame Material(s): | Polished Aluminum |
| Caster/Glide Details: | Five 2" Hooded Casters |
| Caster/Glide Surface Texture: | Hard |
| Color Family: | Black |
| Compliance Standards: | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Standards |
| Disclaimer Statement: | Casters supplied with this chair are not suitable for all floor types. |
| Dual-Action Tilt: | No |
| Dual-Clutch Posture Control: | No |
| Global Product Type: | Lab & Healthcare Stools |
| Integral Lumbar Support: | No |
| Knee Tilt: | No |
| Multi-Task Control: | No |
| Overall Depth Maximum: | 23" |
| Overall Height Maximum: | 22" |
| Overall Height Minimum: | 17" |
| Overall Width Maximum: | 23" |
| Pneumatic Seat Height Adjustment: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Posture Lock: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Recommended Application Area(s): | Assembly/Repair & Technical Task; Classroom & Training; Healthcare |
| Seat Color: | Black |
| Seat Depth Maximum: | 16" |
| Seat Diameter: | 16" |
| Seat Glide Mechanism: | No |
| Seat Height Maximum: | 22" |
| Seat Height Minimum: | 17" |
| Seat Surface Material: | Vinyl |
| Seat Surface Material Family: | Vinyl |
| Seat Width Maximum: | 16" |
| Synchronized Knee Tilt: | No |
| Tilt Tension/Tilt Lock: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Variable Synchro-Tilt: | No |
| Weight Capacity: | Supports Up to 250 lb |
Additional information
| Weight | 17.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23.75 × 9.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.