Open Top Round Waste Receptacle, 30 gal, Steel, Black
$742.00
Safco Open Top Trash Receptacle with Liner combines contemporary styling with hands-free disposal to create a high-capacity trash can be ideal for offices, lobbies, reception areas and entryways. High quality, puncture-resistant steel frame features a durable powder coat finish to help resist chipping and scratching for years of dependable use. Lid hides unsightly trash bag and easily removes to reveal a peel-resistant rigid plastic liner for easy maintenance. Open top lets you discard waste without touching the cover, which may help reduce the spread of germs. Waste Receptacle Type: Indoor All-Purpose Waste Bin; Material(s): Steel; Application: Indoor All-Purpose Waste Disposal; Interior Volume Capacity: 30 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor All-Purpose Waste Disposal |
|---|---|
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Diameter: | 18.5" |
| Finish: | Powder Coated |
| Global Product Type: | Indoor All-Purpose Waste Bins |
| Height: | 29.5" |
| Interior Volume Capacity: | 30 gal |
| Liner Material: | Plastic |
| Material(s): | Steel |
| Opening Size: | 18.5" dia |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Round Cylinder |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Indoor All-Purpose Waste Bin |
Additional information
| Weight | 46.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.00 × 21.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.