0
Snapak Aluminum Side-Open Forms Folder, 0.5″ Clip Capacity, Holds 8.5 x 11 Sheets, Silver
$61.95
Side-opening form holder with 3/8″ storage compartment features an inside clip that allows easy access to forms. High-tension serrated clip securely holds a stack of paper up to 1/2″ thick. Hinged writing plate conceals documents and prevents write-through on multi-part forms. Storage compartment holds more than 30 forms with a hinged strap inside the cover. Form holder is made of aluminum with a high percentage of recycled material. Holds Paper Size: 8.5 x 11; Clipboard Actual Size: 9 x 12.25; Clipboard Material: Recycled Aluminum; Clip Capacity: 0.5″.
100 in stock
| Clipboard Actual Size: | 9 x 12.25 |
|---|---|
| Clipboard Material: | Recycled Aluminum |
| Clip Capacity: | 0.5" |
| Color(s): | Silver |
| Compliance Standards: | HIPAA Compliant; TAA Compliant |
| Global Product Type: | Folder-Style Clipboards |
| Holds Paper Size: | 8.5 x 11 |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 30% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 59% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Storage Compartment Details: | Interior Sheet/Pad |
| Storage Compartment Size (w x d x h): | 9 x 12.25 x 1 |
| Total Recycled Content Percent: | 89% |
Additional information
| Weight | 1.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.12 × 1.30 in |

Reviews
There are no reviews yet.