0
Fastener Folder with Divider, Straight Tab, Expands 0.75″, 1 Divider, 4 Fasteners, Letter Size, Manila, 50/Box
$207.50
Elevate your document organization effortlessly with Smead Fastener File Folders. Enjoy quick access to your files, maintaining a tidy setup with these expandable letter-size reinforced end tab folders in classic manila color. Streamline your filing process, save time, and bring order to your space. Ideal for home, office, or classroom use. These folders contain recycled content. Choose Smead for efficient and reliable document organization—over a century of heritage, craftsmanship, and innovation. Folder Size: Letter; Total Number of Dividers: 1; Total Number of Fasteners: 4; Cover Tab Style: End Tab.
100 in stock
| Color Family: | Manila |
|---|---|
| Cover Color: | Manila |
| Cover Fastener Capacity: | 1" |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 11-pt Manila |
| Cover Tab Cut: | Straight |
| Cover Tab Style: | End Tab |
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Color: | Manila |
| Divider Fastener Capacity: | 2" |
| Divider Material: | 11-pt Manila |
| Divider Tab Cut: | 1/3-Cut |
| Divider Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 0.75" |
| Fasteners per Divider: | 2 |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Divided Classification Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 10% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Dividers: | 1 |
| Total Number of Fasteners: | 4 |
| Total Recycled Content Percent: | 10% |
Additional information
| Weight | 7.74 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.38 × 5.06 in |


Reviews
There are no reviews yet.