0
Permanent Adhesive Refill, 0.33″ x 39.33 ft, Dries White, 3/Pack
$17.54
Refill for Tombow® Mono® Permanent Adhesive Applicator. Snap-in cartridge is easy to refill. Bonds instantly, cleanly and wrinkle-free and is safe to use on paper, photos, cardstock and more. Applicator tip cleanly cuts adhesive and ensures a smooth application. Hinged cap protects tape when not in use. Unique design allows you to comfortably use throughout the work day. Approved Photographic Activity Test (PAT). Permanent bond. Adhesive Type: Solid; Product Packaging: Cartridge; Washable/Removable: No; Color on Application: White.
100 in stock
| Adhesive Type: | Solid |
|---|---|
| Color Dried: | White |
| Color Family: | White |
| Color on Application: | White |
| Compliance Standards: | ACMI AP Non-Toxic Certified; PAT Approved (Photographic Activity Test) |
| Dimensions: | 0.33" x 39.33 ft |
| Global Product Type: | Adhesive Rollers |
| Material Compatibility: | Cardboard; Paper |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Cartridge |
| Refill(s) For: | Tombow® MONO® 62106 |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Washable/Removable: | No |
Additional information
| Weight | 0.15 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.13 × 7.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.