0
Wireless USB Presenter with Laser Pointer, Class 2, 50 ft Range, Black
$43.04
Wireless presenter with laser pointer makes it easy to control your presentation from up to 50 ft away. The ergonomic design with soft touch surface makes it easy to hold the device in your hand and navigate through the buttons comfortably. The built-in laser pointer allows you to highlight key points while the other keys allow you to page up, page down, exit/resume presentation mode, and darken screen. The preset RF connection enables true plug-and-play capability; no driver is required. Operating System Compatibility: Mac®; Windows®; Laser Class Type: 2; Presenter Type: Remote with Laser Pointer; Batteries Required: (1) AAA.
100 in stock
| Batteries Included: | Yes |
|---|---|
| Batteries Required: | (1) AAA |
| Color(s): | Black |
| Depth: | 1" |
| Disclaimer Statement: | Class 2 laser pointers can be used in many venues that currently ban Class 3A lasers, such as governmental institutions and schools. It is never acceptable to intentionally look directly into any laser pointer beam. This lower powered laser, designed for safe use by responsible adults, allows the body's natural defenses to protect the eyes. |
| Frequency: | 2.4 GHz |
| Global Product Type: | Remote with Laser Pointer |
| Height: | 4.25" |
| Laser Class Type: | 2 |
| Maximum Wireless Range: | 50 ft |
| Operating System Compatibility: | Mac®; Windows® |
| Package Includes: | Mini USB Receiver; (1) AAA Battery; User Guide |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Presenter Type: | Remote with Laser Pointer |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 1.6" |
Additional information
| Weight | 0.20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.33 × 2.20 in |

Reviews
There are no reviews yet.