0
ONE-WRAP Pre-Cut Standard Ties, 0.75″ x 12″, Black
$12.51
VELCRO® Brand ONE-WRAP® Ties and Straps are ideal for organizing and harnessing data cables, electrical wires, and fiber optics. The simple one-piece design wraps onto itself for a secure hold. Reusable, low profile, and economical option for fastening wires and organizing cords. Pre-Cut Standard Ties. Hook and Loop Fastener Type: Tie; Use Environment & Rating: Indoor Heavy-Duty; Color(s): Black; Tape Pad Size: 0.75″ x 12 ft.
100 in stock
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Global Product Type: | Complete Hook & Loop Fastener Sets |
| Green Information: | Contains a minimum of 30% post-consumer recycled content. |
| Hook and Loop Fastener Type: | Tie |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | Pre-Cut Standard Ties |
| Tape Pad Size: | 0.75" x 12 ft |
| Use Environment & Rating: | Indoor Heavy-Duty |
Additional information
| Weight | 0.13 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 0.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.