0
Cutlerease Dispensing System Starter Kit, Holds 120 Forks/120 Knives/120 Spoons, 12.5 x 12.5 x 29.25, Gray/Black
$187.50
Cutlerease⢠Dispensing System delivers on hygiene, no cross contamination due to a catch tray to drop into. Easy loading with tape tabs to hold onto and avoid the need to hold onto the cutlery itself. 3:1 space savings over competition. Convenient, no power required. Stand alone cartridges slide in and out for easy handling. Waste reduction, take only one piece at a time. Kit includes a triple Dispenser Base, a fork tower dispenser, a spoon tower dispenser and a knife tower dispenser. Each dispenser holds 120 utensils (sold separately). Utensil Dispensers Type: Tower; Holds: 120 Forks; 120 Knives; 120 Spoons; Material(s): ABS; Polystyrene; Color(s): Gray/Black.
100 in stock
| Color(s): | Gray/Black |
|---|---|
| Compliance Standards: | IEE99910 |
| Depth: | 12.5" |
| Global Product Type: | Tower Utensil Dispensers |
| Height: | 29.25" |
| Holds: | 120 Forks; 120 Knives; 120 Spoons |
| Manufacturer Refill #: | WNA CEASEFK960BL; WNA CEASEKN960BL; WNA CEASESP960BL |
| Material(s): | ABS; Polystyrene |
| Mounting Details: | Countertop |
| Package Includes: | Triple Dispenser Base; Fork Tower Dispenser; Spoon Tower Dispenser; Knife Tower Dispenser |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Utensil Dispensers Type: | Tower |
| Width: | 12.5" |
Additional information
| Weight | 26.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.63 × 32.63 in |


Reviews
There are no reviews yet.