0
395 Series Disposable General-Purpose Nitrile Gloves, Powder-Free, Medium, 5 mil Thick, 9.5″ Long, Blue, 100/Box, 10 Boxes/CT
$274.47
For superior protection against chemicals and sterile handling of food, these latex-free, disposable gloves combine strength and convenience of single-use protective handwear. The material is chemical-resistant for safe handling of dangerous liquids. The strong design is puncture-resistant for added protection against sharp objects and abrasions. Ideal for lab work, chemical handling, and food service applications where safety and cleanliness are priorities. 395 Series. Glove Material: Nitrile; Packaged Sterile: No; Size Type: Medium; Length: 9.5″.
100 in stock
| Ambidextrous: | Yes |
|---|---|
| Beaded Cuff: | No |
| Chlorinated: | No |
| Color Family: | Blue |
| Color(s): | Blue |
| Compliance Standards: | Approved for use with Food; ASTM; ESD Compliant |
| ESD Safe: | No |
| Global Product Type: | General Purpose Gloves |
| Glove Material: | Nitrile |
| Length: | 9.5" |
| Packaged Sterile: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Powdering: | Powder-Free |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Size Type: | Medium |
| Special Features: | 395 Series |
| Thickness: | 5 mil |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 10.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.06 × 8.98 in |

Reviews
There are no reviews yet.