0
Account Journal, Journal-Style Rule, Blue Cover, 11.75 x 7.25 Sheets, 150 Sheets/Book
$61.01
Keep your personal reflections or your business records. Classy blue cover combined with acid-free paper with moisture resistant ink in a top-quality book. Features Smyth-sewn binding, numbered pages, Table of Contents page and a place-marking ribbon. Account Journal—Journal-style rule. Book-Binding Type: Sewn; Book-Binding Details: Casebound: Hard Cover; Book-Cover Color: Blue; Color Family: Blue.
100 in stock
SKU: BOR66150J
Categories: Baby Care, Baby Changing Stations, Cleaners & Detergents, Cleaning Tools, Feminine Care Dispensers & Receptacles, Finishing & Cleaning Supplies, First Aid & Health Supplies, Forms, Recordkeeping & Reference Materials, Janitorial & Facilities, Ledgers & Registers, Log Books & Journals, Memo & Message Notebooks, Notebooks & Journals, Office, Oven & Grill Cleaners, Personal Care, Personal Hygiene Products, Restroom Cleaners & Accessories, Safety & Industrial, Soap Dispensers, Soaps & Dispensers, Squeegees, Toilet & Urinal Deodorizers
Brand: Boorum & Pease®
| Book-Binding Details: | Casebound: Hard Cover |
|---|---|
| Book-Binding Type: | Sewn |
| Book-Cover Color: | Blue |
| Book-Cover Material(s): | Cloth; Paperboard |
| Book-Spine Length: | 12.13" |
| Book Width: | 7.63" |
| Color Family: | Blue |
| Global Product Type: | Ledgers & Record Books |
| Numbered Pages: | Y |
| Page Color: | Premium White |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Record-Format Type: | Account Management |
| Record-Ruling Details: | Journal-Style Rule |
| Record-Ruling Type: | Custom Rule |
| Refillable: | N |
| Rows/Lines Per Page: | 33 |
| Sheet Size (Bound-Side First): | 11.75 x 7.25 |
| Sheets per Book: | 150 |
| Special Features: | Account Journal—Journal-style rule. |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 1.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.40 × 0.60 in |
Be the first to review “Account Journal, Journal-Style Rule, Blue Cover, 11.75 x 7.25 Sheets, 150 Sheets/Book” Cancel reply
Related products
-
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Side Bound, 2-Piece Prong Fastener, 8.5 x 11, 3″ Capacity, Dark Green
$7.64 Add to cart -
Pressboard Classification Folders, 2/5-Cut Tab, Expands 4″, 3 Dividers, 8 Fasteners, Legal Size, Earth Red, 10/Box
$170.50 Add to cart -
FLEX Notebinder, 1″ TechLock Rings, 3-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (120) 11 x 8.5 Sheets
$16.54 Add to cart -
Pressboard Report Cover, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 11, Black/Black
$8.42 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.