0
AED Premium Prep Kit Module, 13 Pieces, Plastic Case
$45.26
The CARDIACT™ AED Premium Prep Kit Module offers a comprehensive set of emergency tools to ensure patients are quickly and properly prepared for defibrillation and CPR, supporting a fast and confident response when every second counts. System Capacity: 1 Person System; Number of Pieces: 13; Contains: AeroGlove™ Nitrile Glove Powder-Free; AeroHazard™ Biohazard Bag 24″ x 24″; AeroHazard™ C-Fold Paper Towel; AeroMask™ CPR MASK in Bag; AeroSupplies™ Universal Shears 6″; AeroWipe™ Antiseptic Wipe 5″ x 7″; Sanizide Germicidal Wipe 8″ x 8″; Twin Blade Surgical Razor; Case Material: Plastic.
100 in stock
| Case Material: | Plastic |
|---|---|
| Contains: | AeroGlove™ Nitrile Glove Powder-Free; AeroHazard™ Biohazard Bag 24" x 24"; AeroHazard™ C-Fold Paper Towel; AeroMask™ CPR MASK in Bag; AeroSupplies™ Universal Shears 6"; AeroWipe™ Antiseptic Wipe 5" x 7"; Sanizide Germicidal Wipe 8" x 8"; Twin Blade Surgical Razor |
| Depth: | 6.5" |
| Global Product Type: | CPR Responder Packs |
| Height: | 2.5" |
| Number of Pieces: | 13 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| System Capacity: | 1 Person System |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 4" |
Additional information
| Weight | 0.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 2.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.