0
Antibacterial Foam Hand Sanitizer, 15.2 oz Pump Bottle, Fragrance-Free
$20.70
Kills 99.999% of bacteria without soap and water in as little as 15 seconds. Delivers 10x more moisturization to the skin than if left untreated. Provides clean, convenient, effective bacteria-kill, yet is gentle on hands. Hand Sanitizers Type: Foam; Color(s): Clear; Volume Capacity: 15.2 oz; Product Packaging: Pump Bottle.
100 in stock
| Color(s): | Clear |
|---|---|
| Color(s): | Clear |
| Compliance Standards: | FDA Approved; Leaping Bunny Approved; NSF® Nonfood Compounds Program Listed E2 155013 |
| Compliance Standards: | FDA Approved; Leaping Bunny Approved; NSF® Nonfood Compounds Program Listed E2 155013 |
| Global Product Type: | Hand Sanitizer Pump Bottles, Foam |
| Global Product Type: | Hand Sanitizer Pump Bottles, Foam |
| Hand Sanitizers Type: | Foam |
| Hand Sanitizers Type: | Foam |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Pump Bottle |
| Product Packaging: | Pump Bottle |
| Scent: | Fragrance-Free |
| Scent: | Fragrance-Free |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 15.2 oz |
| Volume Capacity: | 15.2 oz |
Additional information
| Weight | 1.08 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.63 × 2.65 in |
Be the first to review “Antibacterial Foam Hand Sanitizer, 15.2 oz Pump Bottle, Fragrance-Free” Cancel reply
Related products
-
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Top Bound, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 14, Light Blue
$12.38 Add to cart -
Immune Support Effervescent Tablet, Zesty Orange, 10/Box
$15.36 Add to cart -
Standard Two-Piece Two-Prong Paper Fastener Base and Compressor Sets, 2″ Capacity, 2.75″ Center to Center, Silver, 50/Box
$15.73 Add to cart -
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Top Bound, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 11, Red/Red
$9.66 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.