0
ARC Frame Cubicle Board, Magnetic Dry Erase, 30″ x 18″, White Surface, Satin Aluminum Frame
$127.91
Durable, high-quality board helps delivers quality planning and organizing performance in personal workstations. The stylish aluminum finish frame compliments any contemporary cubicle decor. Flexible mounting system secures dry-wall and hangs with pins for cubicle mounts. Magnetic Dry Erase Board-Doubles as bulletin board and erases fast, with no staining or ghosting. Board Surface Type(s): Dry Erase; Magnetic Board Surface: Yes; Surface Material: Steel; Surface Color: White.
100 in stock
| Board Height: | 18" |
|---|---|
| Board Surface Type(s): | Dry Erase |
| Board Width: | 30" |
| Dedicated Projection Screen: | No |
| Flipchart Mounting System: | No |
| Frame Color/Finish: | Satin |
| Frame Material: | Aluminum |
| Global Product Type: | Dry Erase Boards - Cubicle/Workspace |
| Magnetic Board Surface: | Yes |
| Mounting Details: | Cubicle-Mount System (Included); Dry-Wall Mount System (Included) |
| Package Includes: | Mounting Kit |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Preformatted Board Surface: | No |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | Magnetic Dry Erase Board-Doubles as bulletin board and erases fast, with no staining or ghosting. |
| Supports Custom Surface Formatting: | No |
| Surface Color: | White |
| Surface Material: | Steel |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 5.80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 20.00 × 1.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.