Arsenal 5082 SCBA Mask Bag with Hook-and-Loop Closure, 8.5 x 8.5 x 14, Red
$34.32
The Arsenal 5082 Firefighter SCBA Mask Bag is designed with a one-handed hook-and-loop closure at the bottom of the bag, enabling masks to instantly drop into the user’s hand when quick access is needed. A spring-loaded steel clasp makes it easy to attach this PPE and firefighter mask bag to your vest, bunker gear, belt or other gear. This respirator storage bag is made with incredibly durable 1,000D nylon to protect expensive SCBA masks and full or half face respirators. This turnout gear bag features reflective accents for enhanced visibility. Ideal for workers who require SCBA respiratory protection in industries such as firefighting, mining, oil and gas and manufacturing. For Use With: SCBA Mask; Color(s): Red; Color Family: Red; Material(s): Nylon.
100 in stock
| Belt Loop: | No |
|---|---|
| Carrying Handle: | No |
| Checkpoint Friendly: | No |
| Closure Type: | Hook-and-Loop |
| Color Family: | Red |
| Color(s): | Red |
| Depth: | 8.5" |
| For Use With: | SCBA Mask |
| Global Product Type: | PPE Storage Bags |
| Height: | 14" |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Nylon |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | No |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheels: | No |
| Width: | 8.5" |
Additional information
| Weight | 0.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.50 × 1.00 in |
Related products
-
Warm ‘N Chewey Gluten-Free Blueberry/Lemon Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart -
Harmony Weekly/Monthly Poly Planner, 8.81 x 7.88, Pink Cover, 13-Month: Jan 2026 to Jan 2027
$30.79 Add to cart -
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -

Badge Floral Academic/Calendar Year Wall Calendar, 24 x 36, 12-Month: (Jul 2025 to Jun 2026)/12-Month: (Jan 2026 to Dec 2026)
$34.99 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.