Arsenal 5183 Full Mask Respirator Bag with Hook-and-Loop Closure, 9.5 x 4 x 12, Black
$16.50
The Arsenal 5183 Full Face Respirator Bag features dual belt loops for convenient on-the-go access while protecting and storing full face respirator masks. Built with durable yet lightweight 420D nylon this pouch includes a hook and loop flap closure to protect expensive full face respirators. The belt loop design features a hook- and-loop strap, making it easy to attach or detach the bag without having to remove belts or unclip anchoring locations. Simply undo the loops, wrap around and refasten to keep respirators within reach, both increasing safety and improving compliance. The hook-and-loop closure easily opens with one hand for immediate access. This full face respirator bag is a great option for workers in industries that require respirators, including painting, construction, mining, oil and gas, agriculture, chemical operations, firefighting and more. For Use With: Full Face Respirator; Color(s): Black; Color Family: Black; Material(s): Nylon.
100 in stock
| Belt Loop: | Yes |
|---|---|
| Carrying Handle: | No |
| Checkpoint Friendly: | No |
| Closure Type: | Hook-and-Loop |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Depth: | 4" |
| For Use With: | Full Face Respirator |
| Global Product Type: | PPE Storage Bags |
| Height: | 12" |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Nylon |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | No |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheels: | No |
| Width: | 9.5" |
Additional information
| Weight | 0.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.00 × 1.00 in |
Related products
-
Abyss Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Hera Weekly Monthly Planner, Wavy Lines, 11 x 8.5, Black/Gold Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$26.19 Add to cart -
Dewdrop Academic Weekly Monthly Planner, Watercolor Floral, Blue/Gray/Purple Cover, 12-Month (July to June): 2025 to 2026
$26.19 Add to cart -
Sweet ‘N Salty Gluten-Free Dark Chocolate Sea Salt Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.