Arsenal 5187 Clamshell Half Respirator Bag with Zipper Closure, 4 x 9 x 5, Gray
$32.31
The Arsenal 5187 Half Face Respirator Bag is a step above your standard issue bag with a durable yet lightweight 420D nylon exterior and a 200D lining to protect expensive half face respirators. An easy-open zippered clamshell and belt loop make for quick, one-handed access on the go. A webbing belt loop allows the bag to securely thread through belts for on-the-hip storage. The loop can also be used to secure the bag to equipment. A carrying handle makes for easy grab-and-go transport. An elastic interior pocket securely stores respirator filters, cartridges and other small accessories. The external D-rings can be used to clip keys, glove clips or shoulder straps (not included). The clamshell bag is ideal for those working in industries such as construction, mining, oil and gas, agriculture, firefighting, painting and woodworking. For Use With: Half Face Respirator; Color(s): Gray; Color Family: Gray; Material(s): Nylon.
100 in stock
| Belt Loop: | Yes |
|---|---|
| Carrying Handle: | Yes |
| Checkpoint Friendly: | No |
| Closure Type: | Zipper |
| Color Family: | Gray |
| Color(s): | Gray |
| Depth: | 9" |
| For Use With: | Half Face Respirator |
| Global Product Type: | PPE Storage Bags |
| Height: | 5" |
| Lining: | Nylon |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Nylon |
| Number of Compartments: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | No |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheels: | No |
| Width: | 4" |
Additional information
| Weight | 0.10 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 6.00 × 1.00 in |
Related products
-
Abyss Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Elizabeth Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Executive Weekly/Monthly Planner Refill with Hourly Appointments, 8.75 x 6.88, White Sheets, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$39.93 Add to cart -
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.