0
Arsenal 5528 Topped Parts Canvas Pouch, 7.5 x 7.5 x 12, Black
$56.45
Topped parts pouch has a hands-free, self-closing trap door closure that prevents small parts, hardware, and tools from falling when working at heights. HTO Type: Tool Pouch; Material(s): Canvas; Color(s): Black; Shape: Square.
100 in stock
SKU: EGO13628
Categories: Carrying Cases, Cases, Office, Safety & Industrial, Tool Belts & Accessories, Tool Organizers & Workbenches
Brand: ergodyne®
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Compliance Standards: | ANSI/ISEA 121-2018 |
| Depth: | 7.5" |
| Global Product Type: | Hand Tool Organizers |
| Height: | 12" |
| HTO Type: | Tool Pouch |
| Material(s): | Canvas |
| Number of Pockets: | 1 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Square |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Weight: | 0.9 lb |
| Width: | 7.5" |
Additional information
| Weight | 0.90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 7.00 in |
Be the first to review “Arsenal 5528 Topped Parts Canvas Pouch, 7.5 x 7.5 x 12, Black” Cancel reply
Related products
-
Emerald Isle Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Green Marbled Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart -
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Harmony Weekly/Monthly Poly Planner, 8.81 x 7.88, Pink Cover, 13-Month: Jan 2026 to Jan 2027
$30.79 Add to cart -
Abyss Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.