0
Arsenal 5550 3″ Padded Base Layer Tool Belt, Fits Waist 32″ to 46″, Polyester, Black
$35.85
Comfortable, padded 3 tool belt for easy rig support. Thick, vented foam padding for comfort. Nickel-plated 2 double tongue metal roller buckle. Nickel-plated grommets and suspener anchors set firmly for durability. Fits Waist 32″ to 46″. HTO Type: Belt; Material(s): Polyester; Color(s): Black; Width: 3″.
100 in stock
SKU: EGO13653
Categories: Carrying Cases, Cases, Office, Safety & Industrial, Tool Belts & Accessories, Tool Organizers & Workbenches
Brand: ergodyne®
| Color(s): | Black |
|---|---|
| Global Product Type: | Hand Tool Organizer Belts |
| HTO Type: | Belt |
| Material(s): | Polyester |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | Fits Waist 32" to 46" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waist Size: | 32" to 46" |
| Weight: | 0.97 lb |
| Width: | 3" |
Additional information
| Weight | 0.97 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.00 × 2.50 in |
Be the first to review “Arsenal 5550 3″ Padded Base Layer Tool Belt, Fits Waist 32″ to 46″, Polyester, Black” Cancel reply
Related products
-
Hera Weekly Monthly Planner, Wavy Lines, 11 x 8.5, Black/Gold Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$26.19 Add to cart -
WorkStyle Weekly/Monthly Planner, 8.75 x 7.75, Pink Cover, 12-Month (Jan to Dec): 2026
$16.29 Add to cart -
WorkStyle Monthly Desk Pad Calendar, 21.75 x 17, White Sheets, Teal Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$26.49 Add to cart -
Abyss Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month(Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.