0
Back Ease Storage Cart, Metal, 176 lb Capacity, 30 x 43 x 45, Red
$990.61
The Champion Sports Back Ease Storage Cart is a raised open top cart designed to store equipment at an easy-to-reach height. Storage potential is maximized with convenient storage underneath the basket. This cart features tough powder-coated steel tubing that resists nicks and rust and has large heavy-duty casters for easy movement. Material(s): Steel; Overall Material Type: Metal; Color(s): Red; Color Family: Red.
100 in stock
| Bin Quantity: | 0 |
|---|---|
| Bin Quantity: | 0 |
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Caster/Wheel Indicator: | Yes |
| Caster/Wheel Material: | Rubber |
| Caster/Wheel Material: | Rubber |
| Caster/Wheel Size: | 4" |
| Caster/Wheel Size: | 4" |
| Color Family: | Red |
| Color Family: | Red |
| Color(s): | Red |
| Color(s): | Red |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compact Storage Indicator: | No |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Compartment Handle(s): | 0 |
| Door Quantity: | 0 |
| Door Quantity: | 0 |
| Global Product Type: | Sports Equipment Carts |
| Global Product Type: | Sports Equipment Carts |
| Handle Quantity: | 2 |
| Handle Quantity: | 2 |
| Height (Max): | 45" |
| Height (Max): | 45" |
| Lock: | No |
| Lock: | No |
| Material(s): | Steel |
| Material(s): | Steel |
| Maximum Weight Capacity: | 176 lb |
| Maximum Weight Capacity: | 176 lb |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Drawers: | 0 |
| Number of Shelves: | 2 |
| Number of Shelves: | 2 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Number of Wheels: | 4 |
| Overall Depth: | 43" |
| Overall Depth: | 43" |
| Overall Material Type: | Metal |
| Overall Material Type: | Metal |
| Overall Width: | 30" |
| Overall Width: | 30" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Management Indicator: | No |
| Power Management Indicator: | No |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shelf Depth: | 43" |
| Shelf Depth: | 43" |
| Shelf Type(s): | Fixed |
| Shelf Type(s): | Fixed |
| Shelf Width: | 30" |
| Shelf Width: | 30" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheel Type: | Non-Locking Swivel |
| Wheel Type: | Non-Locking Swivel |
Additional information
| Weight | 45.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 31.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.