0
Basics MP Free Liquid Hand Soap Refill for Versa Dispenser, Unscented, 15 oz, 6/Carton
$97.16
Basics MP Free Liquid Hand Soap is a mild soap that is gentle on skin. Its rich, creamy lather rinses clean and leaves hands feeling soft and smooth. Dermatologist-tested and hypoallergenic formula nourishes and helps soothe dry skin, making it perfect for any commercial setting. Microplastics-free formula. Soap Type: Moisturizing Liquid; Volume Capacity: 15 oz; Scent: Unscented; Personal Soaps Application: Hand.
100 in stock
SKU: DIA33827
Categories: Bar Soaps, Hand Soaps, Janitorial & Facilities, Personal Care, Personal Hygiene Products, Soap Dispensers, Soap Refills, Soaps & Dispensers, Travel/Amenity Toiletries
Brand: Dial® Professional
| Color(s): | Green |
|---|---|
| Color(s): | Green |
| Compliance Standards: | Green Seal Certified; Leaping bunny Approved |
| Compliance Standards: | Green Seal Certified; Leaping bunny Approved |
| For Use With: | Dial® Professional Versa 34037 |
| For Use With: | Dial® Professional Versa 34037 |
| Global Product Type: | Liquid Soap Refills |
| Global Product Type: | Liquid Soap Refills |
| Personal Soaps Application: | Hand |
| Personal Soaps Application: | Hand |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Refill Bottle |
| Product Packaging: | Refill Bottle |
| Scent: | Unscented |
| Scent: | Unscented |
| Soap Type: | Moisturizing Liquid |
| Soap Type: | Moisturizing Liquid |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 15 oz |
| Volume Capacity: | 15 oz |
Additional information
| Weight | 6.60 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.50 × 6.44 in |
Be the first to review “Basics MP Free Liquid Hand Soap Refill for Versa Dispenser, Unscented, 15 oz, 6/Carton” Cancel reply
Related products
-
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Side Bound, 2-Piece Prong Fastener, 8.5 x 11, 3″ Capacity, Dark Green
$7.64 Add to cart -
FLEX Notebinder, 1/2″ TechLock Rings, 1-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (80) 11 x 8.5 Sheets
$15.78 Add to cart -
Immune Support Effervescent Tablet, Zesty Orange, 10/Box, 72 Boxes/Carton
$1,105.20 Add to cart -
Pressboard Classification Folders, 2/5-Cut Tab, Expands 4″, 3 Dividers, 8 Fasteners, Legal Size, Earth Red, 10/Box
$170.50 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.