0
Big Wheel Agriculture Wheelbarrow, 300 lb Capacity, 32.75″ x 58″ x 28.25″, Black
$593.85
The Rubbermaid Commercial Big Wheel Cart is a professional-grade wheelbarrow constructed of high-density polyethylene with seamless design. This wheel barrow has a smooth, one-piece tub that is easy to dump and clean. 2 large pneumatic wheels make the cart easy to maneuver while ergonomically designed handles reduce strain and make the wheelbarrow easy to lift. Able to carry up to 300 lbs., these farm carts can handle heavy-duty use. Wagon/Wheelbarrow Type: Wheelbarrow; Interior Volume Capacity: 7.5 cu ft; Maximum Weight Capacity: 300 lb; Overall Dimensions: 32.75″ x 58″ x 28.25″.
100 in stock
SKU: RCP5642BLA
Categories: Janitorial & Facilities, Materials Handling & Storage, Personal Care, Safety & Industrial, Soap Dispensers, Soaps & Dispensers, Trailers, Wagons & Wheelbarrows
Brand: Rubbermaid® Commercial
| Caster/Glide/Wheel Type: | All-Terrain Pneumatic Mag-Rim Wheels |
|---|---|
| Caster/Wheel Material: | Metal; Plastic; Rubber |
| Caster/Wheel Size: | 20" |
| Color(s): | Black |
| Global Product Type: | Wheelbarrows |
| Interior Volume Capacity: | 7.5 cu ft |
| Material(s): | Structural Foam |
| Maximum Weight Capacity: | 300 lb |
| Overall Dimensions: | 32.75" x 58" x 28.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wagon/Wheelbarrow Type: | Wheelbarrow |
Additional information
| Weight | 49.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.00 × 29.00 in |
Be the first to review “Big Wheel Agriculture Wheelbarrow, 300 lb Capacity, 32.75″ x 58″ x 28.25″, Black” Cancel reply
Related products
-
FLEX Notebinder, 1/2″ TechLock Rings, 1-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (80) 11 x 8.5 Sheets
$15.78 Add to cart -
FLEX Notebinder, 1″ TechLock Rings, 3-Subject, Medium/College Rule, Randomly Assorted Cover Colors, (120) 11 x 8.5 Sheets
$16.54 Add to cart -
PRESSTEX Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Top Bound, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 11 x 14, Red/Red
$12.38 Add to cart -
Pressboard Report Cover with Tyvek Reinforced Hinge, Two-Piece Prong Fastener, 2″ Capacity, 8.5 x 14, Red/Red
$11.08 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.