Blow-Molded Plastic Picnic Table, Rectangular, 72 x 60 x 30, White Top, White Base/Legs
$631.10
The Global Industrialâ„¢ 6 ft Outdoor Blow-Molded Plastic Picnic Table is made of sturdy HDPE plastic to endure extreme low temperatures, chemicals, and forceful impacts. This picnic table sits 6-8 people, making it a great choice for parks, school yards, and other outdoor locations. The material is moisture-proof, easy-to-clean, stain-resistant, and will not chip or crack. Its honeycomb design adds extra rigidity to the table while keeping it lightweight for simple relocating from one location to another. Rounded edges at each table corner offer added safety. Steel powder coat frame is 1.5″ in diameter. Tabletop is 1.36″ thick. Top Color: White; Color Family: White; Base Color: White; Top Shape: Rectangular.
100 in stock
| Base Color: | White |
|---|---|
| Base/Leg Material: | Steel |
| Color Family: | White |
| Compliance Standards: | Meets or Exceeds ANSI/BIFMA Compliance Standards |
| Edge Detail Profile: | Rounded |
| Global Product Type: | Picnic Tables |
| Height (Max): | 30" |
| Maximum Weight Capacity: | Supports up to 1,000 lbs evenly distributed |
| Overall Depth: | 60" |
| Overall Width: | 72" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Top Color: | White |
| Top Material: | Plastic |
| Top Shape: | Rectangular |
| Top Thickness: | 1.36" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 80.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 5.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.