0
Breeze Automatic Stapler, 20-Sheet Capacity, Black
$107.48
Electric stapling performance from a battery powered automatic stapler. Get faster stapling results at work, at home or on the go. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: No; Staple Capacity: Half Strip (105 Staples).
100 in stock
| Batteries Included: | No |
|---|---|
| Batteries Required: | (6) AA |
| Color Family: | Black |
| Color(s): | Black |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Electric Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25" |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Battery |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Replacement Staples: | Swingline® 35108, 35450, 35556 |
| Sheet Capacity: | 20 |
| Staple Capacity: | Half Strip (105 Staples) |
| Staple Loading: | Front |
| Tacking: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | S.F.® 3® Premium |
| Voltage: | 9V |
Additional information
| Weight | 0.80 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.25 × 2.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.