Chill-Its 5155 Low Profile Hydration Pack, 2 L, Hi-Vis Orange
$90.36
The Chill-Its 5155 Low Profile Hydration Pack provides convenient on-the-go hydration from workday to weekend. The 2-liter bladder features a wide DualCap for easy no-spill filling with water or ice. Both the pack and tube are insulated to keep water cool in the heat. The antimicrobial bite valve with cover protects against contaminants for clean all-day drinking. The lightweight and low-profile design is comfortable for wear both on and off the worksite. The pack itself is made with durable 600D water-resistant ripstop polyester for protection in rough conditions. A zippered top closure keeps the bladder secure while also preventing dirt and debris from getting into the pack. Breakaway hook-and-loop shoulder straps safely detach to prevent the pack from dangerously snagging. The water bladder can be thoroughly cleaned using the Chill-Its 5159 Hydration Pack Cleaning Kit (sold separately). Capacity: 2 L. Color(s): Hi-Vis Orange; Color Family: Orange; Material(s): Polyester; Thermoplastic; Carrying Handle: Yes.
100 in stock
| Belt Loop: | No |
|---|---|
| Carrying Handle: | Yes |
| Checkpoint Friendly: | No |
| Closure Type: | Zipper |
| Color Family: | Orange |
| Color(s): | Hi-Vis Orange |
| Depth: | 19" |
| Global Product Type: | Hydration Packs |
| Height: | 2" |
| Lining: | Thermoplastic |
| Locking (Yes/No): | No |
| Material(s): | Polyester; Thermoplastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shoulder Strap Indicator: | Yes |
| Special Features: | Capacity: 2 L |
| Telescoping Handle: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wheels: | No |
| Width: | 11" |
Additional information
| Weight | 1.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 2.00 in |
Related products
-
Abyss Weekly/Monthly Planner, 11 x 8.5, Water-Inspired Artwork, Blue Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$27.24 Add to cart -
Warm ‘N Chewy Gluten-Free Oatmeal/Chocolate Chip Seed and Oat Bar, 1.6 oz Bar, 9/Box
$29.23 Add to cart -
Workstyle Compact Deskpad, 17.75 x 11, White Sheets, Pink Headband/Clear Corners, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$23.49 Add to cart -
Midnight Garden Weekly/Monthly Planner, 8.5 x 5.5, Floral Artwork, Black/Pink/Green Cover, 12-Month (Jan-Dec): 2026
$21.21 Add to cart

Reviews
There are no reviews yet.