0
Colored Top Tab Classification Folders, Expands 2″, 2 Dividers, 6 SafeSHIELD Fasteners, Letter Size, Dark Blue, 10/Box
$146.12
Heavyweight project files allow you to create subdivisions of material within one folder. Fasteners on front and back panels and dividers create four to six separate filing surfaces. Use color to categorize file types. Protect your documents and fingers with Smead patented SafeSHIELD® Coated Fastener Technology; the ultimate solution to fastener issues, including paper tears, finger cuts and excessive fastener crinkling. Folder Size: Letter; Total Number of Dividers: 2; Total Number of Fasteners: 6; Cover Tab Style: Top Tab.
100 in stock
| Color Family: | Blue |
|---|---|
| Cover Color: | Dark Blue |
| Cover Fasteners: | 2 |
| Cover Material(s): | 25-pt Pressboard |
| Cover Tab Cut: | 2/5-Cut |
| Cover Tab Position: | Right of Center |
| Cover Tab Style: | Top Tab |
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Divider Tab Style: | Top Tab |
| Expansion: | 2" |
| Fasteners per Divider: | 2 |
| Folder Size: | Letter |
| Global Product Type: | Divided Classification Folders |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 30% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 70% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Number of Dividers: | 2 |
| Total Number of Fasteners: | 6 |
| Total Recycled Content Percent: | 100% |
Additional information
| Weight | 4.06 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 10.19 × 2.44 in |

Reviews
There are no reviews yet.