0
Contact Adhesive Ultimate, 12.2 oz Aerosol Spray, Dries Light Yellow
$30.36
Gorilla Contact Adhesive Ultimate is an incredibly strong, permanent contact adhesive that resists heat and moisture. Our formula has an aggressive tack that can be used on a variety of materials and surfaces, both indoors and out. The adjustable anti-clog nozzle is easy to use and offers three ways to spray web pattern, for a narrower or wider application. Adhesive Type: Aerosol Spray; Product Packaging: Can; Washable/Removable: No; Color on Application: Light Yellow.
100 in stock
| Adhesive Type: | Aerosol Spray |
|---|---|
| Application Temperature Range: | 50° to 90° F |
| Color Dried: | Light Yellow |
| Color Family: | Yellow |
| Color on Application: | Light Yellow |
| Compliance Standards: | Meets CA CARB/OTC VOC Requirements |
| Disclaimer Statement: | Not recommended for polystyrene foam and unsupported vinyl. |
| Global Product Type: | Instant Adhesives |
| Material Compatibility: | Canvas; Car Headliners; Ceramics; Cork; Felt; Foam; Heavy-Duty Fabric; Laminate; Leather; Metal; Plastics; Rubber; Wood |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Can |
| Set Time: | 5 min |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Volume Capacity: | 12.2 oz |
| Washable/Removable: | No |
Additional information
| Weight | 1.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.62 × 9.75 in |

Reviews
There are no reviews yet.