0
Cottony Soft Individually Wrapped Sanitizing Hand Wipes, 5 x 7, Herbal Scent, White, 480/Carton
$117.28
Thick, textured wipes that clean, sanitize and moisturize. Kills 99.99% of the germs that may cause illness. 62% alcohol formulation cleans and sanitizes. aloe, moisturizers, vitamins A and E keep skin soft. Individually wrapped. Towel/Wipe Type: Hand/Body Wet Wipes; Chemical Compound: Ethyl Alcohol; Color(s): White; Dirt Types: Germicidal.
100 in stock
| Application: | Hand Washing |
|---|---|
| Chemical Compound: | Ethyl Alcohol |
| Color(s): | White |
| Dirt Types: | Germicidal |
| Global Product Type: | Hand/Body Wet Wipes |
| Length: | 7" |
| Number of Towels/Wipes Per Container: | 480 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Packaging: | Individually Wrapped |
| Scent: | Herbal |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Towel/Wipe Type: | Hand/Body Wet Wipes |
| Width: | 5" |
Additional information
| Weight | 7.75 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.30 × 12.20 in |

Reviews
There are no reviews yet.