0
CP1213DIII 12-Digit Heavy-Duty Commercial Desktop Printing Calculator, Black/Red Print, 4.8 Lines/Sec
$414.63
From the very first tap on the soft-touch keys, you instantly feel the ergonomic design that is built into the CP1213DIII. It’s loaded with versatile features to perform almost any type of business or financial calculation, and additionally includes a large fluorescent display, two-color ribbon printing, and average and pairing calculations to help avoid any hassles, mistakes and/or wasting time. Power Source(s): AC; Display Notation: Numeric; Number of Display Digits: 12; Calculators Memory: 4-Key.
100 in stock
| +/- Switch Key: | No |
|---|---|
| +/- Switch Key: | No |
| Amortization: | No |
| Amortization: | No |
| Backspace Key: | Yes |
| Backspace Key: | Yes |
| Base Number Calculations: | No |
| Base Number Calculations: | No |
| Bond Calculations: | No |
| Bond Calculations: | No |
| Calculators Display Type: | Fluorescent |
| Calculators Display Type: | Fluorescent |
| Calculators Memory: | 4-Key |
| Calculators Memory: | 4-Key |
| Case: | Dust Cover |
| Case: | Dust Cover |
| Cash Flow Calculations: | No |
| Cash Flow Calculations: | No |
| Complex Number Calculations: | No |
| Complex Number Calculations: | No |
| Confidence Interval Calculating: | No |
| Confidence Interval Calculating: | No |
| Cost/Sell/Margin: | No |
| Cost/Sell/Margin: | No |
| Currency Exchange Function: | No |
| Currency Exchange Function: | No |
| Date Calculations: | No |
| Date Calculations: | No |
| Decimal Function: | Yes |
| Decimal Function: | Yes |
| Depreciation Calculations: | No |
| Depreciation Calculations: | No |
| Display Angle: | Fixed |
| Display Angle: | Fixed |
| Display Characters Height: | 17 mm |
| Display Characters Height: | 17 mm |
| Display Notation: | Numeric |
| Display Notation: | Numeric |
| Double Zero Key: | No |
| Double Zero Key: | No |
| Equation Editor: | No |
| Equation Editor: | No |
| Fraction Calculations: | No |
| Fraction Calculations: | No |
| Fraction/Decimal Conversions: | No |
| Fraction/Decimal Conversions: | No |
| Global Product Type: | Printing Calculators |
| Global Product Type: | Printing Calculators |
| Grand Total Key: | No |
| Grand Total Key: | No |
| Hyperbolic Functions: | No |
| Hyperbolic Functions: | No |
| Hypothesis Testing: | No |
| Hypothesis Testing: | No |
| Interest Rate Conversion: | No |
| Interest Rate Conversion: | No |
| Item Count Function: | No |
| Item Count Function: | No |
| Linear Regression: | No |
| Linear Regression: | No |
| Loan Calculation: | No |
| Loan Calculation: | No |
| Logical (Boolean) Operations: | No |
| Logical (Boolean) Operations: | No |
| Markup/Down Key: | Yes |
| Markup/Down Key: | Yes |
| Matrices: | No |
| Matrices: | No |
| Metric Conversion: | No |
| Metric Conversion: | No |
| Number of Display Digits: | 12 |
| Number of Display Digits: | 12 |
| Package Includes: | Paper Roll; Instruction Manual; Dust Cover |
| Package Includes: | Paper Roll; Instruction Manual; Dust Cover |
| Percent Add-On/Discount: | No |
| Percent Add-On/Discount: | No |
| Percent Key(s): | No |
| Percent Key(s): | No |
| Polar-Rectangular Conversion: | No |
| Polar-Rectangular Conversion: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | AC |
| Power Source(s): | AC |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Print Color(s): | Black; Red |
| Print Color(s): | Black; Red |
| Print Speed (Lines per Second): | 4.8 |
| Print Speed (Lines per Second): | 4.8 |
| Probability (Random Number): | No |
| Probability (Random Number): | No |
| Ribbon/Roller Printer: | Ribbon |
| Ribbon/Roller Printer: | Ribbon |
| Simultaneous Equations: | No |
| Simultaneous Equations: | No |
| Size: | 9.62 x 13.5 x 4 |
| Size: | 9.62 x 13.5 x 4 |
| Square Root Key: | No |
| Square Root Key: | No |
| Tax Calculation: | No |
| Tax Calculation: | No |
| Time-Value-of-Money: | No |
| Time-Value-of-Money: | No |
| Time/Date: | No |
| Time/Date: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Trig/Log Functions: | No |
| Trig/Log Functions: | No |
| Variable Regression: | No |
| Variable Regression: | No |
| Wall-Mountable: | No |
| Wall-Mountable: | No |
Additional information
| Weight | 5.50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 11.00 × 17.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.