0
Cub Compact Metal Staplers, 20 Sheet Capacity, Periwinkle
$14.15
Say hello to the modern-day workspace hero. The Swingline® Cub Compact Stapler is small but mighty, and easily takes on your everyday stapling jobs. Perfect for home offices, cubicles and anywhere you work. Compact design for both desktop and handheld usage. Jam Free guaranteed when used with Swingline® S.F.® 3 Premium Staples. Staple up to 20 sheets when used with Swingline® staples. Durable, premium metal construction with textured powder coat finish. Stapler holds a half strip of 105 staples. Stapler opens for tacking and has a low staple indicator. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: Yes; Staple Capacity: Half Strip (105 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Purple |
|---|---|
| Color(s): | Periwinkle |
| Crown Size: | 0.5" |
| Fastener Gauge: | 23 AWG |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Global Product Type: | Compact Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25" |
| Material(s): | Metal |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Replacement Staples: | Swingline® S7035440 (35440) |
| Sheet Capacity: | 20 |
| Staple Capacity: | Half Strip (105 Staples) |
| Staple Loading: | Top |
| Tacking: | Yes |
| Throat Depth: | 2.5" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | S.F.® 3 |
Additional information
| Weight | 0.58 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 7.00 × 5.25 in |


Reviews
There are no reviews yet.