0

DesignJet T1600 36″ Wide Format Inkjet Printer
$6,025.00
Unleash performance to turn design into delivery with the DesignJet T1600. Meet deadlines with the fastest speed at up to 180 D/hr. It fits your workplace with the most compact footprint and most quiet operation, with up to 87% less noise. Empower your workforce. Easily print and share jobs from the cloud with your mobile device and HP Smart app. Control who accesses the printer and its confidential documents with secure user authentication. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format Inkjet.
100 in stock
| B&W or Color Output: | Color |
|---|---|
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet |
| Depth: | 30" |
| Emulations: | CALS G4; HP-GL/2; HP-RTL; JPEG |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 43" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Maximum Memory: | 128 GB |
| Maximum Paper Size: | 36 x 48 |
| Model Name/Number: | DesignJet T1600 36" |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet |
| Operating System Compatibility: | Mac®; Windows® |
| Package Includes: | Printer Stand and Media Bin; Spindles; Printheads; Introductory Ink Cartridges; User Guide; Power Cords |
| Paper Feeder Type: | Roll Feed; Sheet Feed |
| PC Free Printing: | Yes |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Standard Memory: | 128 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Width: | 55" |
| Wireless Printing: | No |
Additional information
| Weight | 251.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.30 × 31.70 in |

Reviews
There are no reviews yet.