0
DesignJet T2600 36″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
$17,350.00
Create highly efficient teams with the most compact, quiet MFP that supports collaboration with a smart interface and access to shared folders. Meet deadlines with the fastest print speed and the only automatic print stacking. Engage in a collaborative workstyle with teams quickly accessing shared folders to print and scan. Easily digitize your projects with automated scanning, user-centric quicksets, and post-editing capabilities. Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200 dpi; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200; B&W or Color Output: Color; Printing Type: Wide Format inkjet.
100 in stock
| B&W or Color Output: | Color |
|---|---|
| Compliance Standards: | Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; USB; Wi-Fi |
| Depth: | 30" |
| Emulations: | Adobe® PostScript®3; Adobe® PDF 1.7; CALS G4; HP-GL/2; HP-RTL; JPEG; TIFF |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 49" |
| LCD Display (Yes/No): | Yes |
| Maximum Memory: | 128 GB |
| Maximum Paper Size: | 36 x 48 |
| Model Name/Number: | DesignJet T2600 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Package Includes: | Introductory Ink Cartridges; Media Bin; Power Cords; Printheads; Printer Stand; Spindles; User Guide |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printers Carriage: | Wide |
| Printing Type: | Wide Format inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 dpi |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Standard Memory: | 128 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Width: | 55" |
Additional information
| Weight | 313.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31.50 × 30.20 in |

Reviews
There are no reviews yet.