
DesignJet T950 36″ Wireless Wide Format Inkjet Printer
$5,259.00
Boost productivity with the world’s most efficient half size to D size experience. Do it all—print multi-size CAD and renders with the integrated input/output tray. Save time with HP Click. And go beyond with this robust and compact plotter. Invest in a robust and compact plotter that’s designed to last. Protect your printer and data from cyberthreats without any effort thanks to HP Wolf Pro Security. Save time with HP Click—print in fewer steps and avoid reprinting with print preview. Pick up your jobs quickly and simply—stacker holds up to 40 pages flat for easy collection. Seamlessly print your half-size jobs with integrated input and output trays, keeping pages sorted by size. Move projects forward with fast print speeds, 300 ft roll, and high image quality with HP Flex Tech Inks. Maximum Print Speed (Black): 21 ppm; Maximum Print Speed (Color): 21 ppm; Print Resolution (Black) (Width x Height): 2400 x 1200; Print Resolution (Color) (Width x Height): 2400 x 1200.
100 in stock
| B&W or Color Output: | Color |
|---|---|
| Compliance Standards: | EcoLogo Certified; Energy Star Rated |
| Connector/Port/Interface: | Ethernet; Wi-Fi |
| Depth: | 28.3" |
| Emulations: | CALS G4; HP-GL/2; HP-RTL; JPEG; PDF; TIFF; URF |
| For Use With: | HP 738 Cartridges; HP 739 Printhead |
| Global Product Type: | Wide Format Inkjet Printers |
| Height: | 38.1" |
| LCD Display (Yes/No): | No |
| Maximum Memory: | 1 GB |
| Maximum Paper Size: | 36" |
| Maximum Print Speed (Black): | 21 ppm |
| Maximum Print Speed (Color): | 21 ppm |
| Model Name/Number: | DesignJet T950 |
| Network Capable: | Yes |
| Network Ready: | Yes |
| Network Types: | 10/100/1000Base-T Ethernet; 802.11b/g/n Wireless |
| Operating System Compatibility: | Mac®; Windows® |
| Package Includes: | Printheads; Introductory Ink Cartridges; Printer Stand; Spindle; Guide; Poster; Warranty Flyer; Power Cord |
| Paper Feeder Type: | Input Tray; Roll Feed |
| Paper Input Capacity (Sheets): | 100 |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Printers Carriage: | Wide |
| Printing Type: | Wide Format Inkjet |
| Print Resolution (Black) (Width x Height): | 2400 x 1200 |
| Print Resolution (Color) (Width x Height): | 2400 x 1200 |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Roll Capacity: | 36" |
| Standard Memory: | 1 GB |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Wide Format Print Width: | 36" |
| Width: | 55.4" |
| Wireless Printing: | Yes |
Additional information
| Weight | 185.30 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.70 × 24.80 in |

Reviews
There are no reviews yet.