Desk-Side Recycling Receptacle, 3 gal, Plastic, Black/Blue
$50.00
Desk-Side Recycling Trash Can performs as a value-priced trash and recycling duo designed specifically for personal desks and cubicles. Two rigid plastic bins latch together or sit separately to hold paper, plastic, cans or waste for easy disposal. Molded from polyethylene plastic that won’t fade, rust or peel, this convenient trash can last for years with daily use. The lightweight, smooth surfaces offer easy-to-clean maintenance and can be used with or without garbage bags or liners. Use this waste receptacle in corporate offices, home offices, schools, workspaces—any area that could benefit from an efficient trash/recycling duo. Waste Receptacle Type: Deskside Recycling Wastebasket; Material(s): Plastic; Application: Indoor Recycling; Interior Volume Capacity: 3 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor Recycling |
|---|---|
| Color Family: | Multicolor |
| Color(s): | Black/Blue |
| Depth: | 8" |
| Global Product Type: | Deskside Recycling Wastebaskets |
| Height: | 13.5" |
| Interior Volume Capacity: | 3 gal |
| Material(s): | Plastic |
| Opening Size: | 13" x 13.5" |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Half-Round Cylinder |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Deskside Recycling Wastebasket |
| Width: | 13" |
Additional information
| Weight | 5.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15.00 × 15.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.