0
Deskside Plastic Container for Paper Recycling, 7 gal, Plastic, Green
$16.06
Compact receptacle tucks in easily under desks and counters. Dark green with universal recycle symbol for instantaneous purpose recognition. Ideal for paper recycling. Waste Receptacle Type: Deskside Recycling Wastebasket; Material(s): Plastic; Application: Indoor Recycling; Interior Volume Capacity: 7 gal.
100 in stock
| Application: | Indoor Recycling |
|---|---|
| Color Family: | Green |
| Color(s): | Green |
| Depth: | 10.25" |
| Global Product Type: | Deskside Recycling Wastebaskets |
| Height: | 15" |
| Interior Volume Capacity: | 7 gal |
| Material(s): | Plastic |
| Opening Size: | 10.25" x 10.25" |
| Opening Type: | Open Top |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangular Prism |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Waste Receptacle Type: | Deskside Recycling Wastebasket |
| Width: | 14.25" |
Additional information
| Weight | 1.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 14.50 × 10.25 in |

Reviews
There are no reviews yet.