0
Desktop Aluminum Full Strip Stapler, 25-Sheet Capacity, Gray/Black
$25.75
Load staples and bind paperwork with this stapler. The built-in low staple indicator lets you monitor supply, while the sliding anvil offers two ways of getting the job done. A front-loading tray easily opens at the push of a button for seamless operation. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: No; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Gray |
|---|---|
| Color(s): | Gray/Black |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Global Product Type: | Full-Size Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25" |
| Material(s): | Aluminum |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Sheet Capacity: | 25 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Front |
| Tacking: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 0.90 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 4.40 × 1.90 in |


Reviews
There are no reviews yet.