0
DM1200BM Desktop Calculator, 12-Digit LCD, Silver
$29.67
Big display for easier reading. Energy-saving dual power-battery and solar. Multiple functions for all of your calculating needs. Silver. Power Source(s): Battery; Solar; Display Notation: Numeric; Number of Display Digits: 12; Display Characters x Display Lines: 12 x 1.
100 in stock
| +/- Switch Key: | Yes |
|---|---|
| +/- Switch Key: | Yes |
| Amortization: | No |
| Amortization: | No |
| Backspace Key: | Yes |
| Backspace Key: | Yes |
| Base Number Calculations: | Yes |
| Base Number Calculations: | Yes |
| Bond Calculations: | No |
| Bond Calculations: | No |
| Calculators Display Type: | LCD |
| Calculators Display Type: | LCD |
| Calculators Memory: | 4-Key |
| Calculators Memory: | 4-Key |
| Cash Flow Calculations: | No |
| Cash Flow Calculations: | No |
| Complex Number Calculations: | No |
| Complex Number Calculations: | No |
| Confidence Interval Calculating: | No |
| Confidence Interval Calculating: | No |
| Cost/Sell/Margin: | Yes |
| Cost/Sell/Margin: | Yes |
| Currency Exchange Function: | No |
| Currency Exchange Function: | No |
| Date Calculations: | No |
| Date Calculations: | No |
| Decimal Function: | Yes |
| Decimal Function: | Yes |
| Depreciation Calculations: | No |
| Depreciation Calculations: | No |
| Display Angle: | Fixed |
| Display Angle: | Fixed |
| Display Characters Height: | 10 mm |
| Display Characters Height: | 10 mm |
| Display Characters x Display Lines: | 12 x 1 |
| Display Characters x Display Lines: | 12 x 1 |
| Display Notation: | Numeric |
| Display Notation: | Numeric |
| Double Zero Key: | Yes |
| Double Zero Key: | Yes |
| Equation Editor: | No |
| Equation Editor: | No |
| Fraction Calculations: | No |
| Fraction Calculations: | No |
| Fraction/Decimal Conversions: | No |
| Fraction/Decimal Conversions: | No |
| Global Product Type: | Basic Calculators |
| Global Product Type: | Basic Calculators |
| Grand Total Key: | Yes |
| Grand Total Key: | Yes |
| Hyperbolic Functions: | No |
| Hyperbolic Functions: | No |
| Hypothesis Testing: | No |
| Hypothesis Testing: | No |
| Interest Rate Conversion: | No |
| Interest Rate Conversion: | No |
| I/O Port: | No |
| I/O Port: | No |
| Item Count Function: | No |
| Item Count Function: | No |
| Linear Regression: | No |
| Linear Regression: | No |
| Loan Calculation: | No |
| Loan Calculation: | No |
| Logical (Boolean) Operations: | No |
| Logical (Boolean) Operations: | No |
| Markup/Down Key: | No |
| Markup/Down Key: | No |
| Matrices: | No |
| Matrices: | No |
| Metric Conversion: | No |
| Metric Conversion: | No |
| Number of Display Digits: | 12 |
| Number of Display Digits: | 12 |
| Percent Add-On/Discount: | Yes |
| Percent Add-On/Discount: | Yes |
| Percent Key(s): | Yes |
| Percent Key(s): | Yes |
| Polar-Rectangular Conversion: | No |
| Polar-Rectangular Conversion: | No |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Battery; Solar |
| Power Source(s): | Battery; Solar |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Probability (Random Number): | No |
| Probability (Random Number): | No |
| Simultaneous Equations: | No |
| Simultaneous Equations: | No |
| Size: | 10.37 x 8 |
| Size: | 10.37 x 8 |
| Special Features: | Silver |
| Special Features: | Silver |
| Square Root Key: | No |
| Square Root Key: | No |
| Tax Calculation: | Yes |
| Tax Calculation: | Yes |
| Time-Value-of-Money: | No |
| Time-Value-of-Money: | No |
| Time/Date: | No |
| Time/Date: | No |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Trig/Log Functions: | No |
| Trig/Log Functions: | No |
| Variable Regression: | No |
| Variable Regression: | No |
| Wall-Mountable: | No |
| Wall-Mountable: | No |
Additional information
| Weight | 0.59 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.02 × 1.34 in |

Reviews
There are no reviews yet.