0
Dual-Surface Scrub Brush, Yellow Polypropylene Bristles, 10″ Brush, Plastic Handle
$45.06
Dual-angle, brush with full half-circle bristle orientation simplifies baseboard and tight corner scrubbing tasks. Packed yellow, plastic bristles enable pressure transfer for more effective scrubbing, brushing, and moving debris. Crimped, extra-absorbent fibers provide excellent liquid-holding properties. The threaded handle hole allows you to easily screw in handles. Built with a strong and durable, 10″ plastic head for use with threaded 1.13-inch diameter handles, which are sold separately. Bristle Material: Polypropylene; Bristle Length: 2.5 “; Brush Length: 10”; Handle Material(s): Plastic.
100 in stock
| Bristle Color: | Yellow |
|---|---|
| Bristle Length: | 2.5 " |
| Bristle Material: | Polypropylene |
| Brush Length: | 10" |
| For Use With: | Boardwalk® 121, 122, 136, 137, 138, 636 |
| Global Product Type: | Scrub Brushes |
| Handle Material(s): | Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 1.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5.00 × 4.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.