Durable Full Strip Desk Stapler, 25-Sheet Capacity, Black
$51.84
Long-term stapling performance you can rely on. Choose the Swingline® Durable Desk Stapler. Contoured for more comfortable use and greater aesthetic appeal, this stapler offers standard stapling, tacking and temporary pinning functionality. Simply use it as any desktop or handheld stapler to cinch papers and documents, open it flat to tack up notices and decorations or reverse the anvil after opening to create temporary pin staples. This stapler also features an antimicrobial-protection coating to repel bacteria and minimize the possibility of the stapler developing an odor over time, making it ideal for copy rooms and other shared spaces. All-metal base provides desktop and countertop stability while enhancing its overall durability. Uses S.F.® 4® Premium Staples. High Capacity Stapling: No; Flat Clinch Plate: No; Tacking: Yes; Staple Capacity: Full Strip (210 Staples).
100 in stock
| Color Family: | Black |
|---|---|
| Color(s): | Black |
| Crown Size: | 0.5" |
| Flat Clinch Plate: | No |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Full-Size Desktop Staplers |
| High Capacity Stapling: | No |
| Leg Size: | 0.25" |
| Material(s): | Steel |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | Manual |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Replacement Staples: | Swingline® 35108, 35450, 35556 |
| Sheet Capacity: | 25 |
| Staple Capacity: | Full Strip (210 Staples) |
| Staple Loading: | Top |
| Tacking: | Yes |
| Throat Depth: | 3.75" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | S.F.® 4® Premium |
Additional information
| Weight | 0.66 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.30 × 1.90 in |


Reviews
There are no reviews yet.