EcoFriendly Recycled Shipping Labels, Inkjet/Laser, 5.5 x 8.5, White, 2/Sheet, 10 Sheets/Pack
$9.82
These shipping labels are made from recycled paper. Label paper is processed chlorine-free so that the number of harmful substances associated with the manufacturing process is substantially reduced. Both the labels and packaging are printed with soy-based inks that are derived from renewable materials. These labels are curbside recyclable with paper waste and use a recycling-compatible adhesive that won’t interfere with the recycling process when adhered to a paper substrate. The packaging is also recyclable and can be disposed of with paper waste. Please Note: The backing sheets of the labels are not recyclable and should be disposed of separately. Shape: Rectangular; Label Size – text: 5.5″ x 8.5″; Label Color(s): White; Color Family: White.
100 in stock
| Adhesive: | Permanent |
|---|---|
| Color Family: | White |
| Disclaimer Statement: | This product was made using wood sourced from a certified managed forest. |
| Global Product Type: | Address/Shipping Labels |
| Interpack Quantity Description: | 2/Sheet, 10 Sheets/Pack |
| Label Color(s): | White |
| Label Size - text: | 5.5" x 8.5" |
| Labels Per Sheet: | 2 |
| Labels Per Unit: | 20 |
| Machine Compatibility: | Inkjet; Laser |
| Material(s): | Paper |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 100% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Shape: | Rectangular |
| Sheets Per Unit: | 10 |
| Total Recycled Content Percent: | 100% |
Additional information
| Weight | 0.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 9.49 × 0.42 in |

Reviews
There are no reviews yet.