0
EH-110F Professional Heavy Duty Flat Clinch Stapler, 100-Sheet Capacity, Gray
$2,184.99
Stapler can staple with precision up to 100 sheets. Auto cutting staple legs and flat clinch mechanisms provides a fine stapling finish. Automatically cuts the staple legs depending on the number of pages. Provides you with professional quality stapling. Auto and manual stapling switch. Wide paper table prevents papers from being dropped or bent. LED indication lamp allows you to easily know when to replace/clear or feed staples. High Capacity Stapling: Yes; Flat Clinch Plate: Yes; Tacking: No; Staple Capacity: 4,000 Staples.
100 in stock
| Color Family: | Gray |
|---|---|
| Color(s): | Gray |
| Cord Length: | 6 ft |
| Flat Clinch Plate: | Yes |
| Footnote 1: | All sheet capacities are based on 20-lb. bond |
| Global Product Type: | Electric Flat Clinch Staplers |
| High Capacity Stapling: | Yes |
| Leg Size: | 0.56" |
| Material(s): | Metal; Plastic |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Power Source(s): | AC |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Replacement Staples: | MAX NO110FE |
| Sheet Capacity: | 100 |
| Staple Capacity: | 4,000 Staples |
| Staple Loading: | Rear |
| Tacking: | No |
| Throat Depth: | 0.13"; 0.88" |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Type of Staple Used: | Heavy-Duty |
Additional information
| Weight | 20.00 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 13.50 × 12.00 in |

Reviews
There are no reviews yet.