0
Electric Inflating Pump with Gauge, Hose and Needle, 0.25 hp Compressor, 50 psi, 8 ft Cord
$262.42
The heavy-duty Champion Sports Deluxe Electric Equipment Inflating Pump is an essential tool for any professional gym, school, or recreational facility. Featuring a powerful, whisper quiet 1/4 HP diaphragm compressor that delivers up to 125 PSI, this ball inflator adds air with impressive speed so you can get through dozens of balls in an hour. Simply operated using an on/off switch, this inflator comes with a pressure gauge, needle, hose, and three-pronged power cord for quick setup right out of the box. Maximum Operating Pressure: 50 psi; Output Capacity: 0.25 hp; Cord Length: 8 ft.
100 in stock
| Compliance Standards: | UL Listed |
|---|---|
| Compliance Standards: | UL Listed |
| Cord Length: | 8 ft |
| Cord Length: | 8 ft |
| Global Product Type: | Electric Air Pumps |
| Global Product Type: | Electric Air Pumps |
| Maximum Operating Pressure: | 50 psi |
| Maximum Operating Pressure: | 50 psi |
| Output Capacity: | 0.25 hp |
| Output Capacity: | 0.25 hp |
| Package Includes: | (1) Needle; (1) Cone Adapter |
| Package Includes: | (1) Needle; (1) Cone Adapter |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
Additional information
| Weight | 6.12 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 12.30 × 7.40 in |

Reviews
There are no reviews yet.