0
Emergency Eyewash Station 50 Series, 16 oz Bottle, 2 Bottles/Station
$37.87
The NeutraFlush® Emergency Eyewash Station 50 Series provides quick and effective relief from eye irritation, with a portable design that can also be wall mounted. Equipped with sterile buffered rinse bottles and a protective dust cover, it’s a dependable solution for workplace eye safety. 2 Bottles/Station. Mounting Details: Portable; Wall; Depth: 10.5″; Height: 11.5″; Width: 3.5″.
100 in stock
| Compliance Standards: | ANSI Z358.1-2014 Compliant |
|---|---|
| Depth: | 10.5" |
| Global Product Type: | Eye Wash Stations with Solution |
| Height: | 11.5" |
| Interior Volume Capacity: | 16 oz |
| Mounting Details: | Portable; Wall |
| Post-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Pre-Consumer Recycled Content Percent: | 0% |
| Product Biodegradability Indicator: | N |
| Product Compostability Indicator: | N |
| Special Features: | 2 Bottles/Station |
| Total Recycled Content Percent: | 0% |
| Width: | 3.5" |
Additional information
| Weight | 3.61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 3.50 × 11.50 in |

Reviews
There are no reviews yet.